1 Choose four categories to quiz your students on. Examples are: whole grains, fat, protein, carbohydrates, vitamins and minerals, water, fruit and vegetables. Categories and questions should come from material that has been discussed in nutrition workshops.

 

2 Write each category on a Post-it note and position them along the top of a piece of poster board. The last column will be a bonus category, making a total of five columns.

 

3 Place four or five Post-its under each column. In ascending order, label each note with $100, $200, $300, $400, etc. Hundred-dollar questions should be easier than $200 questions, and so on.

 

4 Choose questions to ask students, such as: What vitamin is primarily found in citrus fruits? Name one function of fiber in the body. How much water should we drink in a day? Why is it important to eat carbohydrates? Name the two healthy fats.

 

 

5 Bonus questions are worth $1,000, $2,000, $3,000, etc., in ascending order. These questions are much more difficult, but still originate from material covered in the workshop.

 

6 Students can compete as individuals or in teams of two. If a team answers a question correctly, they receive points equal to the Post-it money. If they are incorrect, the Post-it stays on the board for the other teams to answer.

 

7 The team or individual with the most points at the end of the game wins!

 

 

Ally Wagner is a registered dietitian in Cincinnati.

 

 

Photo: Anne Kramer of Dance Etc. teaches students about healthy eating. (by Jorja Vornheder of In My Prime, courtesy of Anne Kramer)

Sponsored

Videos

mailbox

Get DanceTeacher in your inbox

Win It!

Sponsored